Přírodním parkem Bobrava

Naučná cyklostezka Přírodním parkem Bobrava, která prochází Ostopovicemi, nabízí asi 25 kilometrů dlouhý výlet určený spíše pro treková a horská kola. Ne snad kvůli nějakým stoupákům ve skalách, ale cesty jsou občas plné výmolů, kamení či bláta (zvláště po dešti). To je snad jediné, co by se dalo nazvat náročností trasy, protože největší část cesty sleduje poklidně bublající potůček (Bobravu) a šlapání v této vlhké rovinaté nížině je romantika.

Cyklostezka začíná v Modřicích, kam se dá z různých částí Brna pohodlně dojet po luxusní trase Brno-Vídeň. Na jednom rozcestíčku na sebe upozorní žlutá cedulka s logem bobra směřující doprava, a od té chvíle se vám ztratí z dohledu bruslaři a pohodlný asfaltový povrch. Nenechte se zaskočit tím, že hustota navigačních šipek znatelně prořídne a zkuste trochu zapojit vaše instinkty a orientační smysl. K tomu by vám mohla dobře posloužit malá mapka.

Z Modřicema budete ještě nějakou dobu sledovat železniční trať směřující na jih a možná vám bude podezřelé (stejně jako mě), že nic nenasvědčuje tomu, že jedete správně. Pak se ale dostanete k malému tunýlku, kde na vás vykouknou orientační šipečky a jeho projetím se možná (stejně jako já) dostanete do jiného světa. Co vás na cestě překvapí se dá těžko předvídat. Mě překvapily dva krátké silné deště, dvakrát jsem taky (díky poničenému značení) sjel z cesty a zabloudil, potkal jsem jednu dobrou hospůdku (kousíček za Radosticemi - moc dobrá kofola s poctivou pěnou) a nejmalebnější chvíle na cestě jsem prožil v úseku mezi Šafránkovým a Radostickým mlýnem.

Pavel Pražák (2007)

Fotoalbum: Přírodním parkem Bobrava
navigační cedulka první kilometry za Modřicema
Šafránkův mlýn
říčka Bobrava kousek před Ostopovicema
soubor ke stažení: plán trasy ve formátu PDF
201307060802_bobrava_cyklo.pdf